17:43 / E Diele, 19 Janar 2020

Shpëtohet për mrekulli, alpinistja e aksidentuar që mbeti e vetme në Malin e Tomorrit

Një alpiniste kishte marrë plagë gjatë ekspeditës së saj, derisa kishte mbetur e vetme në Malet e Tomorrit në një lartësi prej 7000 ft, në kushte të shikimit të kufizuar.

Por, ajo është shpëtuar për mrekulli nga ekipet e Forcës Ajrore në Shqipëri, transmeton IndeksOnline.

Imazhe nga ky operacion sjellë Olta Xhaçka. Ministre e Mbrojtjes i Republikës së Shqipërisë.

“Operacion i vështirë por djemtë tanë ia dolën të evakuojnë alpinisten e aksidentuar në malin e Tomorrit, në lartesinë 7000 ft dhe në kushtet e shikimit të kufizuar. Bashkëpunim i shkëlqyer i pilotëve të Forcës Ajrore me grupin e mjekëve të Qendrës Kombëtare të Urgjencës Mjekësore”, ka shkruar ajo./Indeksonline