23:14 / E Enjte, 16 Maj 2019

Shqipëria kualifikohet në finalen e “Eurovision 2019”

Muzikë, adrenalinë dhe emocion ka përcjellë edhe nata e dytë e ‘Eurovision Song Contest’ që po mbahet në Tel Aviv të Izraelit.

Shqipëria u përfaqësua nga Jonida Maliqi me këngën ‘Ktheju Tokës’ e cila u paraqitë e 14 me radhë.

Jonida arriti të siguroj kualifikimin për në natën finale të Eurovision pas performancës së mahnitshme që dhurojë.

Dhjetët finalistët e dytë që do të iu bashkohen edhe 15 shteteve të tjera që tashmë kanë siguruar kualifikimin janë Maqedonia, Holanda, Shqipëria, Suedia, Rusia, Azerbajxhan, Danimarka, Norvegjia, Zvicra dhe Malta.

Festivali këtë vit prezantohet nga Erez Tal, Assi Azar, Lucy Ayoub dhe supermodelja e njohur Bar Rafaeli, ndërsa finalja do të mbahet me 18 maj./Indeksonline/