17:42 / E Diele, 12 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Shtëpitë lundruese që përballojnë uraganet, në shitje me mbi 2 milionë dollarë! (Foto)

Shtëpitë lundruese janë të padurueshme? Një shtëpi në det? Ftohtë? Pamje të oqeanit nga çdo dritare? Ftohtë.

Por një shtëpi lundruese nuk është vetëm e tillë, pasi ato janë projektuar për një qëllim praktik.

Në përgjigje të rritjes së nivelit të detit, arkitekti Koen Olthuis dhe kompania Arkup, kanë projektuar shtëpitë lëvizëse lundruese që do të jenë në gjendje të përballojnë uragane kur nivelet e ujit rriten gjatë një stuhie,transmeton Indeksonline.

Kjo është në saje të sistemeve hidraulike që do të spikojnë dhe stabilizojnë shtëpitë gjatë ndërtimit, duke hequr shtëpitë dyzet metra mbi dyshemenë e oqeanit për të parandaluar përmbytjet.

Arkup gjithashtu përshkruan shtëpitë si ‘jahte të jetueshme’ që ofrojnë jetë të rehatshme në ujë.

Gjithashtu pritet që secila shtëpi të kujtojnë mbi 2 milionë dollarë, me planet për të filluar shitjen e tyre në verën e ardhshme. Prototipi i parë pritet të ndërtohet në Miami në 2018, me planet për t’i çuar më pas edhe në Tokio dhe Nju-Jork, në vitet e ardhshme./Indeksonline/