22:43 / E Premte, 17 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Shtrati i Oqeaneve, zbulon diçka shumë të frikshme që është duke i ndodhur tokës (Foto)

Nuk ka më hapësirë ​​në Tokë që nuk është e ndotur: Një zbulim i bezdisshëm në pjesën e poshtme të oqeanit frikëson shkencëtarët

Shkencëtarët nga Universiteti i Newcastle kanë ardhur në një zbulim tronditës gjatë eksplorimit të Luginës Dip të Çelendierit në Kanalin Marian, të njohur si pikat më të thella në Tokë .

Skuadra e parë gjeti plastike në stomakun e krijesave detare në fund të oqeanit , që do të thotë se nuk ka më ndonjë pjesë të oqeaneve të botës që nuk ka arritur bërlloku i njeriut.

Çdo krijesë e gjetur në një thellësi prej 10,890 metrash ka futur në trup një lloj materiali artificial , duke përfshirë najlonin, PVC dhe PVA, shkruan “Independent”, transmeton Indeksonline.

Dr Alan Jameson, një profesor i Ekologjisë Detare dhe një shkencëtar kryesor hulumtues, tha se rezultatet janë mjaft shqetësuese dhe kërkojnë veprime urgjente.

Ekipi testoi 90 vende në disa ‘llogore’ ultravjollcë në Oqeanin Paqësor, në Marian, Hendeqet Vullkanike të Izu-Bonin, në Peru-Kili etj.

Në secilën prej tyre u gjetën krijesa që hëngrën disa fibra artificiale ose plastike.

Plehra që përfundon në oqean vjen në pikat e 6tyre më të thella, dhe sapo të zhytet në fundin e tyre, ato mbeten atje. Kjo do të thotë se sasia e plastikës në oqeane do të rritet vazhdimisht, gjë që është shumë shqetësuese. Është një problem global”, tha Jameson.

Në oqeane çdo vit përfundon më shumë se tetë milionë tonë plastike. Shkencëtarët supozojnë se oqeanet aktualisht ka rreth 300 milion ton të mbeturinave plastike, dhe se deri në vitin 2050 oqeanet të jetë më me shumë plastike se sa peshq./Indeksonline/