13:13 / E Diele, 11 Mars 2018 / indeksADMonline

Si të evitoni trashjen, nëse punoni në një zyre?

Njerëzit që punojnë në një zyre për nëntë ose më shumë në ditë mund të vuajnë nga pesha, si rezultat i më pak ushtrimeve dhe ushqimit të gabuar.

Ndërkohë që oraret e kërkuara shpesh mund të thonë se është e vështirë të përcaktohet prioriteti i shëndetit, një mënyrë jetës të dobët mund të çojë në probleme tjera, thotë dietistja australiane, Susie Burrel, trasnmeton Indeksonline.

Kështu, ajo renditë disa këshilla si të evitoni trashjen gjatë kohës që qëndroni shumë ulur në kompjuter.

1.Sigurohuni të lëvizni më shumë

2.Kaloni sa më pak kohë e ulur në një karrige

3.Mundohuni të gjeni kohë çdo ditë të largoheni nga tavolina, apo edhe zyra për disa minuta.

4.Mos  e evitoni drekën, ushqimin më të rëndësishëm të ditës./Indeksonline/