75 Mall Live Search
21:10 / E Hënë, 11 Nëntor 2019 / indeksADMonline

Si të humbni peshë gjatë dimrit

Mbipesha është një gjendje nga e cila shkaktohen një numër i madh i sëmundjeve si: sëmundje të zemrës dhe infarkt, rritje të presionit arterial, diabet,dhimbje shpinë,gurët në tëmth, osteoartrit, probleme me frymëmarrje si astmen dhe apnen, disa kancere, depresion etj.

Qendra e Dobësimit ,,Shkenda Dubova” që disa vite ndihmon në trajtimin dhe humbjen e peshës,duke ofruar programe të përshtatur për individët të cilët janë duke luftuar mbipeshën dhe kilet e tepërta.

Përmes aparaturave tona ju do të eliminoni dhjamin në mënyrë natyrale si lloj gjimnastike pasive duke kaluar nëpër 5 lloje të aparaturave.Humbja në peshë nëpërmjet aparaturave vjen si pasojë e djegieve të kalorive.

Trajtimi nuk ka efekte ansore por nuk ju keshillohet grave shtatzane personave me semundje vaskulare dhe personave me dializ dhe epilepsi. Tek ne humbja e kilogrameve nuk është e vështirë dhe shumë shpejtë do e ndërroni pamjen tuaj nga mbipesha në peshë ideale. Qendra jonë përdorë aparaturat më moderne të gjeneratës së fundit të specializuara në këtë fushë.

Gjatë një seancë realizohen pesë procese: dobësim, modelim, drenim, tonifikim dhe detoksikim. Një seance e plotë dobësimi ka kohëzgjatje 2,5 orë. Së pari klienti i nënshtrohet një analize trupore ku përcaktohet: masa dhjamore, masa hidrike ,masa muskulare dhe skeletore si dhe metabolizmi Si rezultat i kësaj terapie, klienti humbe 5-8 kg në 10 seanca të plota dobësimi dhe reduktim të perimetrit deri në 10 cm për vetëm 10 seanca.Le të shikojmë në detaje karakteristikat e aparaturave: Perfect body-tunel sauna. Kjo është një aparaturë e fundit dhe rezultat i një projekti të gjatë kërkimor, efikasiteti i të cilës është verifikuar shkencërisht në të gjitha aspektet mjekësore, teknike dhe pa efekte anësore ,kuruese për shumë sëmundje.

Aktivizon molekulat e ujit duke përmirësuar thithjen e oksigjenit ,përmirëson qarkullimin e gjakut,nxit metabolizmin. Rrezet infra të kuqe të afërta dhe të largëta kombinohen për të depërtuar në indet e lëkurës deri në 30% (6 mm nën epiderme) dhe shpërbën grumbullimin e yndyrës të lokalizuara në bark ,vithe dhe kofshe.Në mjekësi IR përdoren për shërimin e shumë sëmundjeve si : -sëmundjet reumatike -sëmundjet degjenerative të nyjeve -gjendjet postraumatike ( kryesisht sportistët) – inflamacionet e hapsirave paranazale etj Body shape (steaming) – kabina me avull.

Është një teknologji e projektuar si terapi estetike që kombinon efektin termik të nxehtësisë me efektet e dobishme të avullit dhe aromaterapisë. Funksionet dhe benefitet kryesore: -temperatura e lartë brenda në kapsule do të hap poret e lëkurës dhe ndihmon në pastrimin e thellë të lëkurës ,e si pasojë do të përmirësohet qarkullimin limfatik, detoksikohet trupi dhe efekt lipolitik apo reduktim I shtresave dhjamore në trup. – Eleminon shumë qeliza të vdekura dhe kryen ajrosjen e lëkurës përmes djersës,rrit elasticitetin e lëkurës, stimulon prodhimin e kolagjenit të ri dhe ngadalëson rrudhosjen e lëkurës. – Shlodhje muskulare dhe efekt relaksues, përmisim të disponimit – Efekte stimuluese në sistemin imunitar dhe në mbrojtjen antivirale -Efekt analgjezik ,lehtëson dhimbjen dhe përmison lëvizjet te personat që kanë sëmundje reuamtike.

Qendrën për Dobësim Shkenda Dubova mund ta vizitoni në Prishtinë duke telefonuar në 045 224 540, në Gjakovë 044 545 444 dhe në Gjilan në numrin e telefonit 045 50 50 43.