10:03 / E Mërkurë, 11 Mars 2020

Si të jetoni të shëndetshëm?

Një trup i shëndetshëm, jo vetëm që kontribon në një jetë më aktive, produktive dhe plotësuese, por  mund të shtojë vite në jetën tuaj.  Kur trupi juaj ka një sistem të fortë imunitar për të luftuar problemet shëndetësore. Rreziku juaj për të zhvilluar probleme me sytë, artritin dhe sëmundjet kronike si kanceri, diabeti i tipit 2 dhe sëmundjet e zemrës zvogëlohet, transmeton/IndeksOnline/.

Duke ndjekur disa udhëzime nga Karen Curinga, mund të krijoni zakone që kontribojnë në shëndetin e vazhdueshëm të trupit.

Hani ushqime të shëndetshme.

 Kur ushqeheni mirë, jo vetëm që ndiheni më mirë dhe keni më shumë energji, por i siguroni trupit tuaj lëndë ushqyese jetike – proteina, karbohidrate, yndyrna, vitamina, minerale dhe fibra, që ruajnë shëndetin e trupit tuaj.

 Një dietë e pasur me lëndë ushqyese duhet të përfshijë drithëra të plota, peshk, arra, vezë, mish pule, ushqime qumështi pa yndyrë ose me pak yndyrna si kos,qumësht dhe yndyrna të pangopura si vaji i ullirit dhe avokadot. Shmang ushqimet e përpunuara dhe të rafinuara, të cilat zakonisht ngarkohen me yndyrna të ngopura dhe sheqer. Këto ushqime kanë pak vlera ushqyese dhe mund të bëjnë që niveli juaj i glukozës në gjak të rritet dhe më pas të bjerë shpejt, duke ju lënë të ndiheni të lodhur.

Ushtroni rregullisht.

Pjesëmarrja në ushtrime të rregullta është thelbësore për ta mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm. Aktiviteti i rregullt fizik ndihmon në kontrollin e peshës suaj, forcon kockat dhe muskujt tuaj, përmirëson gjendjen shpirtërore dhe shëndetin e përgjithshëm mendor. Sipas qendrave për kontrollin dhe parandalimin e sëmundjeve, ushtrimi me intensitet mesatar, siç është ecja e shpejtë, që është e sigurt për shumicën e njerëzve. Rezervojini të paktën 150 minuta ushtrime aerobike me intensitet të moderuar në javë. Nëse jeni duke përjetuar çështje shëndetësore, kontrollohuni me mjekun tuaj përpara se të filloni ndonjë program ushtrimesh.

Bëni gjumë të mjaftueshëm.

Edhe pse sasia e gjumit të nevojshëm ndryshon nga secili individ, gjumi i mjaftueshëm, cilësor luan një rol jetësor, jo vetëm në performancën tuaj ditore, por edhe në mbajtjen e trupit tuaj të shëndetshëm gjatë gjithë jetës suaj. Gjumi është i nevojshëm për shërimin dhe riparimin e zemrës dhe enëve të gjakut. Ndihmon në ekuilibrin e hormoneve të trupit tuaj dhe mbështet rritjen dhe zhvillimin e trupit tuaj. Sistemi juaj imunitar, i cili mbron trupin tuaj kundër infeksioneve dhe substancave të tjera të dëmshme, mbështetet në gjumin e mjaftueshëm për të qëndruar i fortë dhe të funksionojë ashtu si duhet. Vëreni kur trupi juaj ka nevojë për gjumë dhe respektimi i kësaj nevoje është e rëndësishme për ruajtjen e shëndetit të mirë. Synoni shtatë deri tetë orë gjumë në ditë. Ulja e stresit, menaxhimi i stresit në jetën tuaj të ngarkuar, aktive, luan një rol të rëndësishëm në mbajtjen e shëndetshme të trupit

.Megjithëse stresi nuk mund të shmanget, ai mund të kontrollohet. Kur stresi përsëritet, i tepruar dhe i patrajtuar, trupi juaj mund të zhvillojë probleme fizike shëndetësore, të tilla si presioni i lartë i gjakut, sistemi imunitar i dobësuar,depresioni dhe mungesa e përqendrimit.

 Pini ujë

Mbajtja e hidratuar e organizmit është thelbësore, jo vetëm për shëndetin e trupit tuaj, por edhe për mbijetesën e tij. Uji është një lëndë ushqyese thelbësore që përbën 70 për qind të trupit tuaj. Çdo qelizë në trupin tuaj ka nevojë për ujë që të funksionojë ashtu si duhet. Uji mban temperaturën e trupit në kontroll, ndihmon në normalizimin e presionit të gjakut dhe lubrifikon nyjet dhe organet e trupit. Ju duhet të zëvendësoni ujin e humbur gjatë funksioneve të trupit, si djersitja dhe frymëmarrja çdo ditë për të shmangur dehidratimin. Mbani një shishe me ujë gjatë ditës për të pirë mjaftueshëm , në mënyrë që trupi juaj të qëndrojë i hidratuar. /IndeksOnline /

Mos i humb