08:37 / E Enjte, 19 Shtator 2019

Si t’i shmangni gabimet pas palestrës

Pasi të keni punuar jashtë,  temperatura e trupit rritet, kështu që nëse dëshironi të keni dush të freskët, mos  e leni veten të presë.

 Një dush ju ndihmon në procesin e rikuperimit kur bëhet fjalë për muskujt tuaj. Ajo zvogëlon dhimbjen dhe ndihmon muskujt të forcohen me shpejt, shkruan Bright Side, transmeton Indeksonline.

Ushtrimi bën që fibrat e muskujve tuaj të shtrihen dhe përdor glukogjenin për të ushqyer trupin tuaj.

 Kjo është arsyeja pse rimbushja e atyre humbjeve shpejt është kaq e rëndësishme.

 Provoni të hani një vakt të përbërë nga proteina dhe pak karboni jo më shumë se 30 minuta pas stërvitjes tuaj.