13:18 / E Enjte, 01 Tetor 2020

Sondazh: Obama u emërua njeriu më i admiruar, në botë

Çfarë duhet për tu admiruar? Ashtë një pyetje që shumë prej nesh kanë menduar në jetën tonë. Të gjithë duam të lëmë pas një lloj trashëgimie, për tu menduar si të admirueshme nga njerëzit e tjerë.

Por kush nga ne vlerësohet më shumë? Epo, nëse do të besohet një sondazh i ri, atëherë personi më i admiruar në botë është ish Presidenti i Shteteve të Bashkuara, vetë Barack Obama.

Të dhënat vijnë me mirësjelljen e një sondazhi vjetor të mbledhur nga YouGov, rezultatet e të cilit u publikuan në publik javën e kaluar.

Ish presidenti demokrat arriti të zhvendosë fituesin e rregullt të vendit të parë themeluesin e Microsoft Bill Gates për herë të parë që kur sondazhi vjetor filloi në 2014

Sidoqoftë, bashkëshortja dhe ish-Zonja e Parë e Obamës, Michelle Obama, arriti të arrijë një vlerësim më të mirë, pasi ajo u emërua gruaja më e admiruar në botë për të dytin vit radhazi.

Sipas YouGov, rezultatet e tyre llogariten nga kombinimi i përgjigjeve ndaj dy pyetjeve. Pyetja e parë është nëse i anketuari e admiron fare shifrën dhe pyetja e dytë është nëse janë figura që i anketuari admiron më shumë, me rezultatet më pas të shkallëzuara për të pasqyruar më mirë madhësinë e popullsisë së secilit vend të anketuar.

Sidoqoftë, është e qartë se Obama nuk ka shumë admirim për Presidentin Donald Trump, i cili doli i 15-ti në sondazh, pasi e përplasi atë natën e tretë të Konventës Kombëtare Demokratike./IndeksOnline/