07:52 / E Hënë, 15 Janar 2018 / indeksADMonline

Sot-e hëna më depresive e vitit

Sot është e ashtuquajtura ‘Blue Monday’ (e  hëna e kaltër) apo  njohur ndryshe si dita më depresive e vitit.

Por sa është e vërtetë një gjë e tillë?

Pas këtij zbulimi në fjalë nuk ka një shkencë strikte po që e vetmja gjë që lidhet është se në muajin janar pas festive është normale që të jeni nën depresion, apo së paku të ndiheni si të tillë.

‘Blue Monday’ i bie të jetë e hëna e tretë e muajit dhe cilësohet si dita më depresive e vitit.

Pra s’ka rregull të caktuar por mund të bjerë edhe në javën e dytë apo të katërt, transmeton Indeksonline.

E para u vendos se ishte më 24 janar 2005 dhe se kjo u shpik nga një kompani reklamash e që është kthyer në një event të përvitshëm, si një mundësi për të sfiduar fatin dhe parashikimet./Indeksonline/