10:53 / E Premte, 01 Tetor 2021 / A K

Squid Game: Seriali që po mbërthen shikuesit në të gjithë botën

Edhe nëse nuk e keni parë serialin ose keni parë skena që qarkullojnë internetin – gjasat janë që të keni dëgjuar për Squid Game.

Të gjithë kanë folur për thrillerin shumë të dhunshëm që është bërë një hit masiv që kur filloi në Netflix dy javë më parë.

Në fakt, seriali korean – i përqendruar në një lojë brutale të mbijetesës – është në rrugën e tij për të mposhtur romancën “Bridgerton” për t’u bërë seria më e madhe origjinale e platformës transmetuese e të gjitha kohërave.

Vrasjet në shesh lojërash

Në Squid Game, një grup prej 456 personash, në borxhe dhe të dëshpëruar, joshen në një lojë mbijetese, ku ata kanë mundësinë të largohen me 45.6 miliardë won (39 milionë dollarë) nëse fitojnë një seri prej gjashtë lojërash, shkruan BBC.

Sfida? Ata vdesin nëse humbin.

Lojërat janë mjaft të thjeshta – ato janë lojëra të fëmijërisë me të cilat lojtarët u rritën duke luajtur. Dhe kjo përballje e habitshme në lojëra të fëmijëve të pafajshëm me vdekje të dhunshme ka bërë që shikuesit të rriten.

Personazhe si ti dhe unë

Ekspertët gjithashtu ia atribuojnë suksesin e shfaqjes personazheve të saj, shumë prej të cilëve janë anëtarë të margjinalizuar të shoqërisë.

Megjithëse të gjithë ata janë të lidhur me probleme të mëdha parash, ato vijnë nga të gjitha sferat e jetës.

Personazhi kryesor, për shembull, është një njeri i papunë me një problem bixhozi, i cili përpiqet të fitojë respekt nga familja e tij. Përmes lojës, ai takohet me një të larguar nga Koreja e Veriut me një sfond tragjik dhe një punëtor pakistanez i cili keqtrajtohet nga punëdhënësit e tij.