19:52 / E Martë, 05 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Stavileci: Ky është qëndrimi i PDK’s për Demarkacionin (Video)

Blerand Stavileci, zëdhanes i PDK’s në ‘Dite mbas Dite në Rrokum ka folur për shumë tema aktuale, si zgjedhjet, PDK, ankesat në Supreme, si dhe Demarkacionin.

PDK, sipas tij, ka qenë më e votuemja si votë popullore në zgjedhjet e 22 Tetorit.

Ai ka thënë se vota e 19 Nëntorit, ka qenë më e vogël për shkak se shumë parti jane bërë bashkë kunder PDK’së.

Stavileci ka tregue se edhe sot kane ba ankese ne Supreme per tri komuna, sikur jane Prizreni, Rahoveci dhe Klina.

Simbas tij, ka shume dyshime se ka pase parregullsie te medhaja, ne keto komuna prandaj edhe kandidatet te cileve u jane ba padrejtesi meritojne me ju dhane nji mundesi e dyte.

Derisa Stavileci kur ka fole per humbjen e PDKs’ ne Mitrovice, ka thane se asht nji rast i humbun per Mitrovicen.

“Ne cilen do parti qe do t’ishte Valdetja, do te duhej t’ishte e preferuemja per kryetare te asaj komune’, ka thane ai.

Ai ka thane se problem ne kete mes ka qene edhe sistemi zgjedhor, dhe se ky asht nji sinjal se duhet nji reforme zgjedhore e plote.

Stavileci ka thane se zgjedhjet e mbrendshme, te cilat do te mbahen ne PDK, kane qene te planifikueme, e jo vetem nga rezultati i fundit.

E kur ka fole, per Demarkacionin, ai ka thane se kjo cashtje duhet m’u tejkalue, dhe se qytetareve duhet me ju liberalizue vizat, tue thane se kauzat jane ngrite ma shume ne menyre artificiale.

“Ne rend te pare duhet me pa se cka perfitojne qytetaret dhe se ata normal se e dojne liberalizimin e vizave”, ka thane Stavileci.