21:26 / E Martë, 31 Mars 2020

Studim/Koronavirusi mund të shtojë premiumet e sigurimeve shëndetësore për 40 %

Premiumet e sigurimit shëndetësor mund të rriten deri në 40 përqind vitin e ardhshëm, pasi kostoja totale e shpenzimeve shtesë të lidhura me diagnostikimin dhe trajtimin e koronavirusit mund të arrinte deri në 251biliard dollarë, sipas një studimi të ri, shkruan DailyMail.

“Planet shëndetësore hynë në vitin 2020 pa asnjë sinjalizim të koronavirusit në horizont,” tha Peter V. Lee, drejtori ekzekutiv i mbulimeve California, transmeton Indeksonline.

California, i cili kreu studimin, është tregu i sigurimeve shtetërore që u krijua në bazë të Aktit të Kujdesit të përballueshëm.

“Asnjë sigurues, asnjë shtet, nuk ka planifikuar dhe heq para për diçka me këtë rëndësi,” tha Lee për New York Times.

Lee i tha Times se ai mbështet një plan të përkohshëm që do të hapej qeveria federale dhe të mbulonte disa nga kostot.

Më shumë se 235 milion njerëz – rreth dy nga tre amerikanët – jetojnë në 33 shtete ku qeveritarët kanë deklaruar urdhra ose rekomandime mbarëkombëtare për të qëndruar në shtëpi.

Që nga fundi i të hënës, kishte më shumë se 164,000 teste pozitive për koronavirusin në Shtetet e Bashkuara./Indeksonline