16:23 / E Hënë, 22 Shkurt 2021 / Ç.Q

Studim/ Njerëzit që bartin syza janë tre herë më pak të rrezikuar nga koronavirus

Një studim i ri ka zbuluar se njerëzit që mbajnë syze kishin tre herë më pak të ngjarë të infektohen me koronavirus.

Virusi mund të hyjë në trup kur njerëzit prekin sytë, hundën ose gojën pasi të vijnë në kontakt me të, transmeton Indeksonline.

Por studimi, i cili u botua në “medRxiv”, sugjeron që ata që mbajnë syze kanë më pak të ngjarë të fërkojnë sytë dhe për këtë arsye ka më pak të ngjarë ta kontraktojnë atë në këtë mënyrë.

Studiuesit, nga India, shikuan 304 pacientë në një spital gjatë dy javëve në verën e vitit 2020 dhe zbuluan se mesatarisht njerëzit preknin fytyrat e tyre 23 herë në orë dhe sytë e tyre tre herë në orë./Indeksonline/