12:02 / E Martë, 21 Nëntor 2017 / indeksADMonline

Studimi: Burrave me të vërtetë iu rritet hunda, kur gënjejnë gratë

Kur ishte hera e fundit që burri yt ju gënjeu? A jeni absolutisht i sigurt për këtë?

Në fund të fundit, një studim zbuloi mesataren e meshkujve që është katër herë në javë.

Në të kundërtën, gënjejnë vetëm tre herë në javë.

Shumica e këtyre gënjeshtrave të vogla (të bardha) janë: Më iku autobusi prandaj u vonova; dhimbja e kokës që në të vërtetë u shkaktua nga pirja e birrave… por me kalimi e kohës, gënjeshtra mund të jetë një shpat rrëshqitëse, transmeton Indeksonline.

Studimet kanë treguar se sa më shumë gënjeshtra që tregojmë, aq më shumë truri bëhet i pandjeshëm ndaj përgjegjësisë së fajit. Pra, sa më shumë që gënjejmë aq më lehtë gënjeshtrat bëhen më të mëdha.

Pasoja tjetër është se është e vështirë për të gjetur një të pavërtetë, veçanërisht për njerëzit që njohim mirë. Shkalla jonë e goditjes së zbulimit të gënjeshtrës është vetëm 53 për qind- jo shumë më mirë sesa një monedhë

Javën e kaluar, megjithatë, studiuesit që studiojnë shkencën e gënjeshtrës bënë një përparim.

Megjithatë, studiuesit që studiojnë gënjeshtrën bënë një përparim.

Sipas tyre, sa më shumë që një burrë mund të heq gënjeshtrën, pra të gënjej më pak, aq më shumë mund të vërej nëse një grua po tregon të vërtetën kur flet apo jo.

Por, si mund ta vëreni nëse me të vërtetë një burrë gënjen gruan e tij?

1.Do të rritet hunda, si Pinokio?!

Tregimi i djalit prej druri,  hunda e të cilit rritet sa herë që ai tregon një gënjeshtër, nuk është edhe shumë larg nga realiteti.

Hunda e një njeriu me të vërtetë do të duket më e madhe kur ai gënjen, nëse e shikojmë mirë zonën e fundit të hundës. Pra, nëse e shikojmë mirë kur dikush gënjen, atëherë hunda e tij do të duket më e madhe dhe më e gjerë në fytyrë.

Kjo zonë bëhet më e madhe tek një burrë sesa në një grua, që do të thotë se përmban më shumë enë të gjaku dhe ndikohet më shumë nga stresi.

Hunda mund të bëhet edhe më e kuqe.

“Stresi i gënjeshtrës mund të zgjerojë dhe më shumë enët e gjakut, duke e shkaktuar kështu kruarjen e hundës”, ka shpjeguar eksperti i gjuhës së trupit dhe sjelljes Judi James.

“Hunda ose prekja e fytyrës mund të jetë një përpjekje për të maskuar shprehjen e fytyrës gjatë gënjeshtrës”.

2.Një njëri normal, kur thotë të vërtetën, lëviz qepallat në çdo dhjetë deri në 12 sekonda me një shpejtësi prej 100 deri në 400 milisekonda.

Gënjeshtarët e bëjnë një gjë të tillë më shpesh dhe më gjatë, pra duke mbyllur sytë për të paktën dyfishin më shumë, duke u dhënë kohë atyre për të menduar.

3.Toni i zërit

Është me të vërtetë e vështirë për të kapur një gënjeshtër nëse dikush nuk është pranë teje, por ekspertët thonë se në të vërtetë edhe një gënjeshtër mund ta zbuloni lehtësisht në telefon.

Së pari, kushtojeni vëmendje ngjyrës së zërit dhe tonit të tyre. Nëse burri juaj ndryshon sado pak tonin apo ngjyrën e zërit papritmas, atëherë do të thotë se po gënjen.

“Stresi forcon litarët e zërit, të cilët shpesh mund të ngrenë zërin e tij”, shpjegon Judi James.

Mund të ketë gjithashtu një frymëmarrje të çrregulluar të shkaktuar nga stresi i gënjeshtrës./Indeksonline/