22:56 / E Martë, 29 Tetor 2019 / indeksADMonline

Studimi i ri: Aspirini, ibuprofen dhe statinat zvogëlojnë simptomat e depresionit

Aspirini, ibuprofen dhe statinat të gjitha zvogëlojnë simptomat e depresionit duke ulur inflamacionin

Ngjitësit e dhimbjeve, statinet dhe vaji i peshkut mund të ndihmojnë në kurimin ose zvogëlimin e depresionit tek ata që i marrin ato.

Experts believe the drugs work by reducing inflammation, which is the body's reaction to things like stress and poor diet, and may trigger depression in the brain (stock)

Barnat anti-inflamatore janë pothuajse 80 përqind më efektive në eliminimin e depresionit sesa pilulat e sheqerit, thotë një zbulim i ri shekncor.

Ilaçet, shumë prej të cilave janë në dispozicion në shumicën e barnatoreve, janë 52 përqind më të mira në uljen e simptomave të depresionit, shkruan Daily Mail- transmeton Indeksonline.

Ekspertët besojnë se ata reagojnë duke ulur inflamacionin, që është reagimi i trupit ndaj gjërave si stresi dhe dieta e dobët, dhe mund të shkaktojnë depresion në tru.

Autorët e rishikimit, të udhëhequr nga Universiteti Huazhong i Shkencës dhe Teknologjisë në Kinë, shkruan: ‘Rezultatet e këtij rishikimi sistematik sugjerojnë që agjentët anti-inflamatorë luajnë një rol antidepresiv në pacientët me çrregullim depresiv të madh dhe janë në mënyrë të arsyeshme të sigurta’.

Profesori Ed Bullmore, drejtuesi i departamentit të psikiatrisë në Universitetin e Kembrixhit, i cili nuk ishte i përfshirë në studim, tha: ‘Kjo duhet të inkurajojë marrjen në konsideratë të mëtejshme të mënyrave me të cilat ne mund të përdorim një sërë ndërhyrjesh anti-inflamatore për të ndihmuar njerëzit me depresion./Indeksonline/