08:23 / E Diele, 17 Shtator 2023 / Gj. Sh

Sulmet e Ukrainës në Krime po shihen si çelësi për kundërofensivën ndaj Rusisë

Gjatë kësaj jave ka pasur disa sulme ukrainasë në Krime, duke goditur kështu edhe anije luftarake dhe raketa ruse.

Këto sulme ngritën pyetjen se a a po përgatitet Ukraina të rimarrë Krimenë, shkruan BBC.

“Strategjia ka dy qëllime kryesore. Për të vendosur dominimin në veriperëndim të Detit të Zi dhe për të dobësuar mundësitë logjistike ruse për linjat e tyre të mbrojtjes në jug, pranë Tokmak dhe Melitopolit, është shprehur Oleksandr Musiienko, nga Qendra e Kievit për Studime Ushtarake dhe Ligjore.

Ndryshe, bëhet e ditur se operacionet në Krime shkojnë krah për krah me kundërofensivën e Ukrainës në jug.