12:04 / E Enjte, 30 Gusht 2018 / indeksADMonline

Tanja Fajon: Vendimi i komitetit sjell Kosovën më afër Evropës

Raportuesja e Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave për Kosovën, Tanja Fajon, ka uruar qytetarët e Kosovës për votimin e Komitetit LIBE pro liberalizimit të vizave.

Ajo përmes një shkrimi në facebook e ka quajtur këtë lajm të mirë dhe hap i rëndësishëm për të sjell Kosovën me afër Evropës, transmeton Indeksonline.

Postimi i plotë:

Lajm i mirë për Kosovën!

Komiteti i PE (LIBE) i dha dritë jeshile negociatave me Këshillin e Bashkimit Evropian për dhënien e aksesit pa viza për në BE për qytetarët e Kosovës.

Ky është një hap i rëndësishëm për ta sjell Kosovën me afër Evropës dhe për ta thyer  izolimin. Urime./Indeksonline/