09:52 / E Martë, 17 Prill 2018

Tanku rus a�?me kA�mbA� pA�rpjetA�a�? (Foto)

Rusia pretendon se A�shtA� njA� shtet i fuqishA�m ushtarakisht, mirA�po disa foto tA� realizuara nA� Naro-Forminsk (rrethi i MoskA�s) tA� realizuara nga kalimtarA� rusA� tA� A�astit e dA�shmojnA� se tanket rrokullisen shumA� lehtA�, madje vetA�m duke ecur nA� kolonA�, transmeton Indeksonline.

Nga fotot qA� i shihni, dA�shmohet se tanku A�shtA� i tipit T-80U me numA�r 469. Miti i a�?forcA�s rusea�? tA� Vladimir Putinit nuk po mund tA� jetojA� as nA� MoskA� e lA�rA� mA� jashtA� RusisA�. Para 4 ditA�sh SHBA, Britania e Madhe dhe Franca nA� njA� operacion ushtarak bombarduan caqet e Bashar Al Asadit, partnerit tA� Putinit.

DitA� mA� parA�, duke e parA� rrezikun, forcat ruse qenA� tA�rhequr nA� det dhe e lanA� tA� vetA�m Asadin. Sipas fotove tA� marra nga Moska, gjendja e tankeve ruse nuk dallon shumA� nga viti 1999, kur rusA�t kishin hyrA� nA� KosovA� tinA�zisht, transmeton Indeksonline.

AtA�herA�, ushtarA�t rusA� nA� KosovA� ishin nA� gjendje tA� mjerA� financiare dhe ushtarake, dhe brenda pak kohA�sh qenA� kthyer pA�r nA� vendin e tyre. Rusia e Putinit nA� krahasim me atA� tA� Jelcinit dallon vetA�m nA� njA� aspekt a�� propagandA�. Putini vetA�m shtiret se A�shtA� i fortA�, gjersa tanket i mbesin me kA�mbA� pA�rpjetA�! /Indeksonline/

Temat: