18:31 / E Enjte, 12 Korrik 2018

Tërmeti i Meksikës çon në zbulimin e tempullit të lashtë (Foto)

Arkeologët që po skanonin një piramidë meksikane për dëmtime pas tërmetit shkatërrues të shtatorit, kanë zbuluar gjurmët e një tempulli të lashtë.
Tempulli është vendosur brenda piramidës Teopanzolco në shtetin Morelos, 70 km në jug të qytetit të Meksikës, transmeton KosovaPress.

Mendohet se daton nga viti 1150 dhe i përket kulturës Tlahuica, një nga popujt Astek që jetojnë në Meksikë qendrore. Struktura i dedikohet Tláloc, zotit të shiut të astekëve. Arkeologët thonë se në mbetjet e tempullit kanë gjetur një sobë me temjan dhe copa qeramike. Zbulimi u bë kur shkencëtarët nga Instituti Kombëtar i Antropologjisë dhe Historisë (INAH) i Meksikës përdorën një radar për të kontrolluar dëmtimin strukturor të piramidës Teopanzolco në Cuernavaca.

Arkeologu Barbara Koniecza tha se tërmeti 7.1-magnitude, i cili goditi Meksikën në shtator, shkaktoi dëme të konsiderueshme në Teopanzolco, veçanërisht në dy tempuj. “Piramida pësoi një riorganizim të konsiderueshëm të thelbit të strukturës së saj”, tha Koniecza. Hulumtimet sugjerojnë se në Tlahuica kanë ekzistuar dhjetëra shtete të vogla qytetesh në zonën e shtetit të sotëm Morelos. Strukturat kryesore në vendin arkeologjik të Teopanzolkos mendohet se datojnë që nga shekulli i 13-të, që do të thotë se tempulli i zbuluar sapo i kishte paraprirë ato.