09:29 / E Mërkurë, 12 Shtator 2018 / indeksADMonline

Thaçi dekoron me medalje Delawien për kontributin në Kosovë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka dekoruar ambasadorin amerikan, Greg Delawie me medaljen e dhjetëvjetorit të Pavarësisë.

Thaçi ka thënë se përgjatë mandatit, Delawie është prekupuar dhe ka ndihmuar në proceset nëpër të cilat po kalon Kosova, transmeton Indeksonline.

I pari presidencës ka falënderuar ambsadorin për shërbimin, kritikat dhe këshillat.

Më poshtë postimi i plotë i Thaçit:

Medaljen e Dhjetëvjetorit të Pavarësisë sot e ndava për një mik të veçantë të Kosovës. Ambasadori amerikan, Greg Delawie, po e përfundon shërbimin e tij diplomatik në Kosovë. Pandalshëm, gjatë këtyre tre vjetëve, ai u preokupua dhe ndihmoi çdo proces nëpër të cilin kaloi vendi ynë. Faleminderit për shërbimin, për kritikat dhe për këshillat e vazhdueshme ambasador Delaëie. Kosova e çmon shumë mbështetjen tuaj! HTH./Indeksonline/