09:39 / E Martë, 21 Gusht 2018

Thaçi viziton BIK-un: Kosova është dhe do të mbetet tolerante ndaj besimeve

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi është i pari qe u prit sot për nder të festës së Kurban Bajramit nga Bashkësia Islame e Kosovës (BIK), dhe Myftiu i saj, Naim Tërnava.

Thaçi uroi të gjithë besimtarët myslimanë për festën e Kurban Bajramit, duke thënë se Kosova është dhe do të mbetet tolerante mes besimeve.

“Është kënaqësi e veçantë te jem përsëri në Bashkësinë Islame dhe të uroj festën e Kurban Bajramit. Sot është festë e mirëkuptimit, solidaritetit, vizitave të ndërsjella. Uroj të ketë sa më tepër harmoni mes njerëzve. Kosova ka qenë , është dhe  do të mbetët tolerante mes besimeve. Roli i Bashkësisë Islame ka qenë jashtëzakonisht i rëndësishëm. Uroj të ketë gëzime në çdo familje kosovare e shqiptare”, tha Thaçi.

Pritja e BIK-ut do të zgjasë deri në orën 12:00, ndërkohë që këtë institucion pritet ta vizitojnë edhe krerët e tjerë institucional.