21:36 / E Premte, 27 Janar 2023 / Gj. Sh

The Guardian ka përpiluar 100 lojtarët më të mirë të vitit 2022! Reali dominon

Edicioni britanik i The Guardian publikon çdo vit 100 futbollistët më të mirë që janë shfaqur në fushat e blerta në mënyrën më të mirë të mundshme.

Në dhjetëshen e parë përfshihen Lionel Messi (PSG), Kylian Mbappe (PSG), Karim Benzema (Madrid), Erling Haaland (City), Luka Modric (Madrid), Kevin De Bruyne (Man City ), Robert Lewandowski (Barcelona), Vinicius Junior (Madrid), Thibaut Courtois (Madrid) dhe Mohamed Salah (Liverpool).

Lojtarët e Real Madridit kanë përfaqësimin më të madh me 11 lojtarë

Madrid (11 lojtarë) : 3 Benzema, 5 Modric, 8 Vinicius, 9 Courtois, 18 Valverde, 39 Kroos, 42 Alaba, 45 Tchuameni, 56 Rudiger, 67 Militao, 93 Rodrigo.

Liverpool (9) : 10 Salah, 27 Van Dijk, 34 Alisson, 50 Gakpo, 59 Diaz, 60 Trent, 77 Fabinho, 82 Nunez, 97 Robertson.

Bayern (8) : Mane 11, Musiala 25, Kimmich 41, Davies 64, Upamecano 86, Neuer 91, Gnabry 95, Sane 98.PSG (5) : 1 Messi, 2 Mbappe, 12 Neymar, 16 Hakimi, 65 Marquinhos.

Barcelona (5) : 7 Lewandowski, 19 Pedri, 37 Gavi, 69 Dembele, 89 De Jong.

Tottenham Hotspur (5) : 13 Kane, 26 Son, 61 Richarlison, 72 Romero, 76 Lloris.

United (5) : 15 Casemiro, 28 Fernandes, 58 Rashford, 81 Martinez, 85 Varane.

AC Milan (5) : 23 Leau, 30 Giroud, 46 Theo, 74 Maniac, 96 Tonali.

Chelsea (4) : 63 Ziyech, 75 Silva, 80 Koulibaly, 94 James.

Arsenal (3) : 22 Saka, 35 Odegaard, 62 Jesus

Inter (3) : 68 Brozovic, 70 Lautaro, 73 Barella.

Atlético (2) : 17 Griezmann, 48 De Paul.

Juventus (2) : 38 Di Maria, 66 Vlahovic.

Ndarja e ligës është si më poshtë: Premier League 43 lojtarë, La Liga 19 lojtarë, Seria A 14 lojtarë, Bundesliga  11 lojtarë dhe Ligue 1  6 lojtarë. /G.D abcnews.al/