13:01 / E Hënë, 06 Maj 2019 / indeksADMonline

Thjeshtë fantastike, çifti viziton 33 shtete brenda një viti për ‘Muaj të Mjaltit’

Në takimin e tyre të parë, Nick dhe Zoe Aust, kishin bërë shaka se si do të udhëtonin në gjithë botën nëse lidhja e tyre e dashurisë do të funksiononte.

Pasi u martuan dy vjet më vonë, ata vendosën që ta realizojnë atë që e kishin thënë dikur – ëndrrën e tyre për të udhëtuar nëpër vende të ndryshme të botës.

Nick dhe Zoe lanë punët e tyre dhe udhëtuan në muajin e mjaltit që zgjati hiç më pak se 10 muaj dhe ku vizituan katër kontinente dhe 33 shtete.

Por, ky udhëtim ishte unik edhe për diçka tjetër. Ata vendosën që në secilin vend që e vizitonin t’i thonin njëri-tjetrit edhe njëherë “PO” duke u betuar për dashurinë e përjetshme.

Në të gjitha vendet e mrekullueshme që vizituan, çifti realizuan fotografi të jashtëzakonshme, madje Zoe e kishte pothuajse gjithmonë të veshur edhe fustanin e bardhë.

“Pse jo? Jeta është e shkurtër. Visheni fustanin e bardhë përsëri dhe përsëri”, ka thënë ajo.

Më poshtë po ju sjellim disa prej vendeve më të bukura në botë përmes “syrit” të këtij çifti që na ka inspiruar me udhëtimin e tyre.

33. Paris, Francë

32. Muri i Madh Kinez

31. Mauritius

30. Cappadocia, Turqi

29. Mali Everest, Nepal

28. Romë, Itali

27. Marrakesh, Marok

26. Batu Caves, Malajzi

25. Barcelonë, Spanjë

24. Shri Lankë

23. Kotor, Mali i Zi

22. Cape Town, Afrika Jugore

21. Vjenë, Austri

20. Shkretëtira Judaean, Izrael

19. Praslin, Seychelles

18. Dubrovnik, Kroaci

17. Lauterbrunnen, Zvicër

16. Singapur

15. North Malé Atoll, Maldive

14. Dubai

13. Victoria, Australi

12. Bali, Indonezi

11. Giza, Egjipt

10. Santorini, Greqi

9. Arashiyama Bamboo Forest, Japoni

8. Mount Cook, Zelanda e Re

7. Taj Mahal, Indi

6. Ishujt Phi Phi, Tajlandë

5. Sierra Leone

4. Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe

3. Savusavu, Fiji

2. Perast, Mali i Zi

1. Burg Eltz, Gjermani