13:48 / E Mërkurë, 30 Nëntor 2022 / B O

Transport misterioz ajror nga Kina në Rusi, po i dorëzohen armë Putinit!?

Gjatë javës së fundit, aeroplanë mallrash thuhet se kanë fluturuar disa herë midis Moskës dhe Kinës. Makineritë shpesh i fikin transponderët e tyre gjatë fluturimit të kthimit në mënyrë që të mos gjurmohen.

Në takimin e nivelit të lartë të krerëve të qeverive, që u zhvillua në Bali në mes të nëntorit, qeveria kineze goditi çuditërisht kushte të ashpra ndaj Rusisë.

Por në prapaskenë, të dy kombet duket se po bashkëpunojnë me zell. Avionë mallrash kanë fluturuar disa herë në mes të Moskës dhe Pekinit gjatë javës së kaluar, shkruan Indeksonline.

Të dhënat e fluturimit nënkuptojnë se ngarkesa mund të jetë pajisje ushtarake kineze për trupat e Kremlinit. Sepse makinat përfundojnë në qytete si Zhengzhou dhe Urumchi, që të dyja janë qendra të mëdha logjistike dhe industriale dhe kanë degë të ndryshme të kompanive të armatimit.

Rusët me sa duket përdorin avionët Antonov An-124 për transport.
Gjurmuesit e fluturimeve si Flightradar24.com kanë regjistruar nëntë fluturime për në Kinë dhe tre fluturime kthimi në Rusi në shtatë ditët e fundit.

Arsyeja e mospërputhjes midis fluturimeve të jashtme dhe të kthimit është ndoshta fakti se pilotët e Antonov çaktivizuan transponderët e avionit gjatë rrugës për në shtëpi në drejtim të Moskës për të parandaluar regjistrimin e rrjedhës së fluturimit.

Sipas dëshmitarëve okularë kinezë, në avionë, ndër të tjera, u ngarkuan helmeta, veshje dhe parzmore./Indeksonline/