17:26 / E Martë, 17 Tetor 2017 / indeksADMonline

Tre të vdekur nga stuhia Ophelia

Stuhia Ophelia ka zbarkuar në Skoci dhe Anglinë veriore, pasi ka lënë të vdekur tre persona dhe qindra mijëra të tjerë pa rrymë elektrike në Irlandë.

Erërat e uraganit, afro 100 milje në orë kanë shkulur drunjtë, shtyllat elektrike dhe kanë bollokuar transportin, duke shkaktuar valë të mëdha.

Në Skocinë Veriore dhe republikën e Irlandës, janë mbyllur shkollat nga dëmtimet e shkaktuara nga stuhia më e rëndë në Irlandë në dekadat e fundit.

Autoritetet irlandeze kanë thënë se duhet disa ditë për të rikthyer enregjinë elektrike në 330 mijë shtëpitë tashmë pa rrymë./rel