08:20 / E Shtunë, 28 Korrik 2018 / indeksADMonline

Tri parti ‘luftojnë’ për katër vota

Tri partitë opozitare në Kuvendin e Kosovës po kërkojnë zgjedhje të parakohshme parlamentare. Por pasi së bashku i kanë vetëm 57 deputetë, ato janë “duke luftuar” që t’i sigurojnë edhe katër vota tjera në mënyrë që të mundë ta rrëzojnë qeverinë “Haradinaj”.

Dy partitë më të mëdha opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje, tash e sa kohë janë duke kërkuar zgjedhje të parakohshme, por asnjëra nga këto dy parti nuk ka ndërmarrë ndonjë hap konkret që do të çonte në drejtim të rrëzimit të Qeverisë.

Përkundrazi, pavarësisht se së fundmi partia tjetër opozitare Partia Socialdemokrate ia ka dorëzuar LDK-së 12 nënshkrimet e deputetëve të saj, përfaqësuesit e këtij subjekti nuk kanë bërë të ditur nëse janë duke biseduar me deputetët e tjerë që t’i sigurojnë 61 numra për t’i dhënë fund qeverisë aktuale, shkruan sot Gazeta “Zëri”.

Ndërkohë, zyrtarë të LVV-së kanë bërë të ditur se do ta mbështesin çfarëdo mocioni posa të bëhen 61 vota, porse kanë pohuar se nuk kanë bërë ndonjë punë konkrete aktualisht që do të çonte drejt sigurimit të numrave.