09:06 / E Hënë, 30 Janar 2023 / L K

Turqia mund ta pranojë Finlandën në NATO, por do ta bllokojë Suedinë?

Turqia dhe Hungaria janë të vetmet anëtare të aleancës prej 30 vendesh që ende nuk kanë miratuar aplikimin e kombeve nordike.

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka sinjalizuar se Ankaraja mund ta pranojë Finlandën në NATO përpara se të ndërmarrë ndonjë veprim për anëtarësimin e fqinjit të saj nordik, Suedisë.

Erdogani po fliste vetëm disa ditë pasi Ankaraja pezulloi bisedimet e pranimit në NATO me të dy vendet pas një proteste në Stokholm, në të cilën një politikan i ekstremit të djathtë dogji një kopje të Kuranit.

“Ne mund t’i dërgojmë Finlandës një mesazh tjetër për aplikimin e tyre në NATO dhe Suedia do të tronditet kur të shohë mesazhin tonë. Por Finlanda nuk duhet të bëjë të njëjtin gabim që bëri Suedia”, tha Erdogani në një fjalim televiziv të transmetuar të dielën.

Suedia dhe Finlanda aplikuan vitin e kaluar për t’u bashkuar me NATO-n pas pushtimit rus të Ukrainës, duke hequr dorë nga mos angazhimi i tyre i gjatë ushtarak, shkruan Aj Jazeera.

Çdo anëtar i aleancës 30-vendeshe duhet të miratojë anëtarësimin e tyre dhe Turqia dhe Hungaria janë të vetmet vende që e kanë bërë këtë deri tani. Parlamenti hungarez pritet të miratojë ofertat në shkurt.

Ankesa kryesore e Erdoganit ka qenë me refuzimin e Suedisë për të ekstraduar dhjetëra njerëz që Ankaraja i ka lidhur me Partinë e ndaluar të Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) dhe një përpjekje e dështuar për grusht shtet të vitit 2016.

Ai po përballet me zgjedhjet në maj dhe ka rrëmbyer anëtarësimin e Suedisë në NATO, ndërsa përpiqet të fuqizojë mbështetësit e tij konservatorë dhe nacionalistë.

Të dielën, Erdogani përsëriti kërkesën e tij që Suedia të dorëzojë rreth 120 të dyshuar.

“Nëse absolutisht dëshironi të anëtarësoheni në NATO, do të na i ktheni këta terroristë. Ju do t’i dërgoni këta terroristë te ne që të mund të anëtarësoheni në NATO”, tha Erdogani.

Kryeministri suedez Ulf Kristersson ka thënë se vendi i tij dëshiron të rifillojë dialogun e NATO-s me Turqinë.

Të shtunën vonë, Ministria e Jashtme turke lëshoi një paralajmërim udhëtimi për vendet evropiane lidhur me demonstratat antiturke dhe atë që ajo e përshkroi si islamofobi.