13:16 / E Shtunë, 04 Shkurt 2023 / shkelqim osmanaj

Ukraina dhe Rusia konfirmojnë shkëmbimin e ushtarëve të burgosur

Qindra të burgosur të luftës rusë dhe ukrainas janë rikthyer në shtëpi pas shkëmbimit midis tyre, njoftojnë zyrtarët e të dyja palëve të shtunën.

Ndihmësi i lartë presidencial, Andriy Yermak shkroi në postimin e tij në Telegram se 116 ukrainas janë liruar.

Ai tha se ushtarët e liruar ishin kapur peng në Mariupol gjatë rrethimit njëmujor nga Moska, po ashtu edhe luftëtarët nga regjioni i Khersonit dhe snajperistë të zënë gjatë betejave të vazhdueshme në qytetin lindor Bakhmut.

Kurse, zyrtarët rusë, ndërkohë, njoftuan se 63 trupa rusë janë kthyer nga Ukraina pas një marrëveshje për shkëmbim të ushtarëve, përfshirë disa të burogur “të kategorisë speciale”, lirimi i të cilëve u sigurua pas negociatave nga Emiratet e Bashkuara Arabe, raporton France24