14:32 / E Mërkurë, 22 Janar 2020

Ushtria amerikane kthen mbrapa autokolonën ruse, s’e lejon të futet në fushat e naftës

Ushtarët amerikanë, të pranishëm në rajonet veriore të Sirisë nën kontrollin e grupit kurd YPG/PKK, kanë penguar një autokolonë ushtarake ruse që të arrijë në fushat e naftës në provincën Al-Hasakah, raporton AA.

Ky veprim vjen mes mosmarrëveshjes në vazhdim midis SHBA-ve dhe Rusisë në lidhje me fushën e naftës Rumeylan në verilindje të provincën Al-Hasakah.

Autokolona ruse e cila përbëhej nga pesë transportues të forcave të blinduara dhe një kamionçinë, u detyrua të kthehej atje nga vinin.

Të enjten, ushtarwt e YPG/PKK-së penguan ushtarët rusë të kalojnë nëpër qytetin Qamishli për të krijuar një zonë ushtarake pranë fushës së naftës Rumeylan. /IndeksOnline/

Mos i humb