11:34 / E Hënë, 20 Janar 2020

Ushtrimi dhe ushqimi më i mirë, për muskuj të fortë

Sipas trajneres së famshme Nadya Fairweather, për të pasur muskuj të fortë, duhet t’i ndiqni këto rregulla.

Uluni, duke e mbajtur njërën këmbë të zgjatur dhe tjetrën këmbë nga gjoksi. Pastaj ngadalë, uleni përsëri derisa të zgjaten të dy këmbët.

Bëjeni këtë veprim me të dyja këmbët, shkruan Indeksonline.

Nuk ka kuptim që të kaloni orë në palestër duke bërë ushtrime për barkun tuaj, nëse nuk hani, thotë nutricionistja Shona Ëilkinson.

Hani fasule të zeza. Ato janë të pasura me fibra dhe yndyrë të ulët, dhe ju ndihmon në uljen e oreksit sepse ndjeheni më të mbushur.

Farat e kungullit janë një burim i shkëlqyeshëm i proteinave dhe lëndëve ushqyese si zinku dhe magnezi. Provoni t’i vëni mbi sallatë ose t’i shtoni në supa./Indeksonline/