00:59 / E Martë, 21 Janar 2020

Vaji i ullirit më i mirë se viagra

Një dozë javore e vajit të ullirit mund të jetë më e mirë se Viagra për të ndihmuar në rritjen e performancës së mashkullit në dhomën gjumi, sugjerojnë studime të reja.

Shkencëtarët nga Universiteti i Athinës thonë se vetëm nëntë lugë gjellë vaj ulliri janë të mjaftueshme për të zvogëluar impotencën me rreth 40 përqind.

Vaji i ullirit ka një mori përfitimesh shëndetësore duke përfshirë mbajtjen e shëndetshme të enëve të gjakut dhe ruajtjen e qarkullimit në të gjithë trupin.

Një studim i 660 burrave me një moshë mesatare 67 vjeç zbuloi se ata që përvetësuan një dietë të stilit mesdhetar – të pasura me fruta dhe perime, bishtajore, peshk dhe arra, si dhe vaj ulliri – kishin shumë më pak probleme dhe madje panë një përmirësim të gjerë të aftësisë së tyre të në marrëdhëniet intime.

Vaji i ullirit gjithashtu mund të ndihmojë në rritjen dramatike të niveleve të testosteronit, gjë që zvogëlon rrezikun e mosfunksionimit ereksion, që është paaftësia për të marrë dhe mbajtur një mbledhje të mjaftueshme për marrëdhënie seksuale.

Sipas NHS, një në pesë burra britanikë mbi 40 vjeç, ekuivalent i 4.3 milion burrave në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, vuajn nga problemet e ereksionit. Lodhja, ankthi dhe pirja e tepërt janë vetëm disa nga faktorët që kontribuojnë.

Studiuesia kryesore Dr Christina Chrysohoou, tha që dieta dhe ushtrimet ishin kryesore për përmirësimin e aftësive seksuale të moshës së mesme dhe burrave të moshuar.

“Burrat që ndjekin një dietë të Med – veçanërisht duke konsumuar shumë vaj ulliri – shohin që rreziku i tyre i impotencës zvogëlohet deri në 40 përqind në moshën e vjetër”, shprehet ajo.

Ajo shtoi se ndryshimet e vogla të jetesës mund të rezultojnë më të dobishme për ata që kërkojnë një zgjidhje afatgjatë. Ndërsa Viagra, e krijuar në vitet 1990 dhe tani e disponueshme pa recetë në farmaci, ka ndihmuar jetën seksuale të miliona njerëzve, efektet anësore përfshijnë dhimbjen e kokës, dhimbjen e shpinës dhe shqetësimin vizual.

“Kjo dietë i mban enët e gjakut të shëndetshme dhe ul rrezikun e sindromës metabolike, të tilla si diabeti, presioni i lartë i gjakut dhe mbipesha qendrore.

Ajo u ofron burrave një zgjidhje afatgjatë pa marrë asnjë ilaç, siç është Viagra.

Viagra nuk përmirëson diçka afatgjatë. Mund të japë vetëm një efekt të shkurtër në mënyrë që të ketë aftësi seksuale”, shprehet Dr Christina Chrysohoou.

Julie Ward, nga Fondacioni Britanik i Zemrës, mbështeti këtë zbulim, duke thënë: Nuk është çudi që dieta mesdhetare, për të cilën ne e dimë se është e dobishme për shëndetin e zemrës dhe qarkullimit të gjakut, mund të ndihmojë burrat të ruajnë funksionin e shëndetshëm seksual.