11:25 / E Hënë, 25 Shtator 2023 / L K

Van Basten: Boll më, të ndalet futbolli në Holandë

Ajax-Feyenoord nuk u mbyll si ndeshje. Skuadra nga Roterdami dominoi klasiken e futbollit holandez, duke kryesuar 0-3 përballë “Hakëtarëve” deri në minutën e 56’.

Moment kur sfida u ndërpre për të mos nisur më. Tifozët e Ajaxit, të zhgënjyer dhe zemëruar nga turpërimi në Klassieker, nisën të shkaktonin trazira në stadium

Hedhja e mjeteve piroteknike në fushë, shoqëruar me përplasjen e tifozëve, detyroi arbitrin kryesor që të pezullonte përfundimisht takimin e zjarrtë të Eredivisie.

Pas daljes nga stadiumi, tifozët vazhduan vandalizmin në Amsterdam, duke shkatërruar gjithçka.
Në lidhje me ngjarjen ka reaguar ashpër Marco Van Basten, legjenda e Milanit dhe futbollit holandez, i cili foli për Ziggo Sport.

“Futbolli në Holandë duhet të ndalet. Është e nevojshme ta marrim këtë masë, duhet ta bëjmë.

Mjaft me futbollin profesionist në Holandë, nuk mund të shohësh gjëra të tilla”, deklaroi një ndër sulmuesit më të mirë në histori.