22:01 / E Martë, 15 Tetor 2019 / indeksADMonline

Vdes 1-vjeçarja, babai e harroi në veturë disa orë

Vogëlushja njëvjeçare ka vdekur pasi që është harruar brenda në veturë, si pasojë e temperaturave të larta. Rasti ka ndodhur në Tampa të Floridas.

Vogëlushja ishte harruar në veturën e tipit “Jeep”, shkruan Daily Mail, transmeton Indeksonline.

There have been nearly 50 child deaths this year related to heatstroke from being in a car

Policia e Departamentit në Tampa ka njoftuar se vogëlushja ishte gjetur pa frymëmarrje dhe ishte dërguar me urgjencë në spital.

Ky është rasti i 48-të deri tashti, që fëmijët kanë humbur jetën brenda veturave, si pasojë e temperaturave të larta.

Planifikohet që modelet e veturave të vitit 2025 do të pajisen me një system alarmues që sinjalizon prindërit se foshnja gjendet brenda në veturë./Indeksonline/