16:50 / E Diele, 14 Gusht 2022 / AR

Vdes aktorja e famshme televizive


Aktorja televizive Denise Dowse vdiq në moshën 64-vjeçare pas një beteje me meningjitin viral, tha familja të shtunën.

Homazhet u derdhën për aktoren e “Beverly Hills, 90210” dhe “Insecure” pasi vdekja e saj u njoftua nga motra e saj Tracey në Instagram.

“Dua të gjej këtë moment për të falënderuar miqtë dhe familjen tonë për të gjithë dashurinë dhe lutjet”, shkroi ajo. “Me një zemër shumë të rëndë i informoj të gjithë se motra ime, Denise Dowse, ka shkuar përpara për të takuar familjen tonë në jetën e përjetshme”, shkroi Tracey.

“Denise Yvonne Dowse ishte motra më e mahnitshme, një aktore, mentore dhe regjisore e përkryer, e shquar. Ajo ishte shoqja ime më e mirë dhe anëtarja e fundit e familjes. Denisi ju donte të gjithëve. E di që ajo po na vëzhgon me gjithë dashurinë që ka.”

Vdekja e saj fillimisht u raportua nga TV Line.

Dowse kishte qenë në koma për të paktën një javë pasi pësoi inflamacion në membranat mbrojtëse që rrethonin trurin dhe palcën e saj kurrizore.

Dowse u pa shpesh në rrjetin televiziv në vitet ’90, me këngë në shfaqje si “Grey’s Anatomy”, “The X-Files”, “Criminal Minds”, “Bones”, “House”, “Monk”, “Law & Order,” “Gilmore Girls”, “Charmed”, “The Bernie Mac Show”, “Nip/Tuck”, “Moesha”, “Sister Sister”, “ER”, “Step by Step”, “Buffy the Vampire Slayer”, “Seinfeld” dhe “Full House” – ndër të tjera.

“Ajo ka fituar disa çmime për regjisorin më të mirë në festivalet e filmit të këtij viti,” tha Tracey.