09:38 / E Hënë, 25 Shtator 2023 / L K

Vdes ish-bosi më i kërkuar i mafias në Itali, u arrestua këtë vit pas 30 vitesh në arrati

Bosi mafioz më i kërkuar për një kohë të gjatë i Italisë, Matteo Messina Denaro, ka vdekur mbrëmë.

61-vjeçari vdiq në një klinikë burgu në qytetin qendror italian L’Aquila si pasojë e kancerit.

Bosi i Cosa Nostra-s siciliane u arrestua vetëm në mes të janarit pas tre dekadash në arrati. Në atë kohë ai donte të trajtohej me një emër të rremë në një klinikë private në kryeqytetin e Siçilisë Palermo për kancerin e zorrës së trashë.

Si anëtar i Cosa Nostra, Messina Denaro thuhet se ka kryer ose organizuar dhjetëra vrasje, duke përfshirë bombat fatale të Giovanni Falcone dhe Paolo Borsellino, të cilat u bënë tituj në mbarë botën në vitin 1992./Indeksonline/