22:51 / E Hënë, 11 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Vendimi i radhës nga Trump që pritet të shkaktojë “trazira” (Video)

Një vendim i presidentit amerikan Donald Trump ka nxitur pakënaqësi nga shumë njerëz që merren me ruajtjen e kafshëve të egra.

Në Alaska shtrihet shkretëtira 492 kilometra katrorë e quajtur “Izembek National ëildlife Refuge”, e cila është edhe shtëpia e arinjve të kaftë, ujqëerve dhe një herë në vit, shtëpia e patave të zeza, transmeton Indeksonline.

Por, administra e Trump ka paraparë që në këtë shkretëtirë të bëhet një rrugë nëpërmjet zonës së mbrojtur federalisht.

Autoritetet lokale thonë se rruga është e nevojshme për të transportuar banorët e qytetit të vogël të izoluar të King Cove në spitale në rast emergjence mjekësore, transmeton Indeksonline.

Por, në rast të ndërtimit të kësaj rrugë, studiuesit kanë bërë me dije që do të ketë ndikim të madh në mjesin dhe do të lë dëm të pariparueshëm në kafshët e egra./Indeksonline/