19:30 / E Diele, 14 Tetor 2018 / indeksADMonline

Vera e vitit 1945 shihtet në një vlerë rekorde, 17 herë më shumë sesa vlen ajo

Një shishe verë Burgundy është shitur për një shumë rekorde prej 424 mijë funta, 17 herë më shumë se sa vlen ajo.

Vera Romanee-Conti, ishte një nga vetëm 600 verat e prodhuara në vitin 1945, doli në ankand gjatë ditës së shtunë në New York.

Çmimi final i shitjes, duke përfshirë taksat dhe komisionet, kaloi çdo vlerë të deri tanishme të shitjes së një vere.

Romanee- Conti konsiderohet si verë më e mirë e Burgundit dhe është një nga prodhuesit më prestigjioz në botë./Indeksonline/