20:39 / E Martë, 13 Prill 2021 / e. b

Vidhet lepuri gjigand mbajtës i rekordeve

Policia thotë se një nga lepujt më të mëdhenj në botë është vjedhur nga shtëpia e saj në Anglinë qendrore.

Darius, një lepur gjigand kontinental, u zhduk nga shtëpia e tij, ku qëndronte në oborrin e pasëm në fshatin Stoulton, shkruan Associated Press, transmeton Indeksonline.

Forcat e Policisë në West Mercia nuk sqaruan se pse kjo më parë ishte konsideruar si arratisje edhe pse kjo ishte ishte një vjedhje.

Forca apeloi për çdo informacion në lidhje me ose shikimet e Darius, i cili është gri-kafe dhe 129 centimetra (4 këmbë, 3 inç) i gjatë në shtrirje të plotë. Ai mban citimin e Rekordeve Botërore Guinness për lepurin më të gjatë në botë. Lepujt e llojit të tij dihet se peshojnë rreth 15 deri 20 paund (7 deri në 9 kilogramë).

Pronarja Annette Edwards, një edukatore dhe model i lepujve të mëdhenj, kërkon nga fajtorët që ta kthejnë Darin në shtëpinë e tij 160 kilometra (100 milje) në veriperëndim të Londrës, duke thënë se ishte një ditë shumë e trishtuar për të./AP/Indeksonline