12:19 / E Hënë, 25 Maj 2020

Vjenë: Pushohen nga puna më shumë se 300 persona në një agjenci fluturimi

Më shumë se 300 vende pune humbën, ndërkohë Ryanair’s Laudamotion mbyll bazën e Vjenës.

Laudamotion i Ryanair bëri të ditur të premten se do të mbyllë bazën e saj kryesore në Vjenë, pasi sindikata e transportit refuzoi të pranojë ulje pagash për punonjësit e transportuesit të goditur rëndë nga kriza e koronavirusit.

“Lauda shprehet keqardhje e thellë për humbjen e më shumë se 300 vendeve të punës për ekipin e saj A320 dhe mbylljen e bazës A320 të Lauda në Vjenë të premten, më 29 maj”, tha transportuesi.

Ryanair më parë kishte kërcënuar të mbyllte bazën nëse nuk mund të merrte marrëveshje për uljen e pagave për punonjësit e Laudamotion në Vjenë.

Linja ajrore ka tri baza të tjera më të vogla – dy në Gjermani, në Dusseldorf dhe Stuttgart, dhe një në Palma de Mallorca në Spanjë, shkruan The local.

Vida, një sindikatë që përfaqëson punëtorët në industrinë e transportit dhe shërbimeve në Austri, nuk u pajtua me një kontratë që përcaktonte pagat e zvogëluara për punonjësit e Laudamotion.

Ai tha që paga e propozuar e hyrjes për personelin e bordit ishte nën të ardhurat minimale të garantuara të vendit.

Ryanair tha të hënën se fitimi vjetor u rrënua, ndërsa koronavirusi ndaloi udhëtimin dhe basti i linjës ajrore irlandeze mbi çmimet e karburantit ishte shumë më e lartë përpara një përplasjeje të çmimit të naftës.

Mos i humb