20:26 / E Premte, 08 Dhjetor 2017 / indeksADMonline

Vuçiq – BE-së: Të jemi të qartë, para Rusisë nuk e zgjedhim NATO-n

Serbia është në rrugën e saj evropiane, por nuk ka ndërmend të bashkohet me NATO, tha presidenti serb Aleksandar Vuçiq në një intervistë për Tas, transmeton Indeksonline.

Në të njëjtën kohë, ai tha se Serbia ka në plan të blejë të paktën gjashtë helikopterë ushtarakë rusë dhe sisteme të mbrojtjes ajrore.

“Serbia është në rrugën evropiane, por dallimi në mes të Serbisë dhe vendeve të tjera në rajon, është se Serbia nuk dëshiron të bashkohet me NATO-n. Ne kemi zgjedhur rrugën e neutralitetit ushtarak, dhe unë kam thënë kohët e fundit liderët e vendeve anëtare të NATO-s. Ne nuk e fshehim” , Tha Vuçiq në një intervistë të botuar sot, të cilën ai ia dha agjencisë ruse në Beograd.

Presidenti serb ka deklaruar gjithashtu se 10 ditë më parë ishte në Shtabin e NATO-s në Bruksel dhe se 29 udhëheqësit e vendeve anëtare të Aleancës e kanë të ditur se vendi ynë nuk ka ndërmend të bashkohet me aleancën.

Vuçiq kujton se Serbia ka marrë gjashtë ushtarake ruse MiG-29, të cilat kanë pasuar një proces të modernizimit dhe shprehu shpresën se ata do të jenë në gatishmëri të plotë operative brenda pak muajsh. “Përveç kësaj, ne duam të blejmë armë – të paktën gjashtë helikopterë të transportit ushtarak dhe sisteme të mbrojtjes ajrore”, tha presidenti i Serbisë.

Ai theksoi se Serbia është një vend i pavarur dhe ushtarakisht neutral dhe se për këtë arsye duhet të jetë i fortë në aspektin ushtarak për të mbrojtur territorin e saj. /Indeksonline/