20:32 / E Mërkurë, 08 Maj 2019 / indeksADMonline

Vuçiq: Nëse BE ka një qëndrim të qartë, Kosova duhet ta respektojë

Marrëveshjet e nënshkruara nuk duhet të shkelen, dhe kur kjo është një qëndrim i qartë i Evropës, atëherë Kosova do të duhet ta respektojë atë.

Kështu deklaroi sot Aleksandar Vuçiq, president i Serbisë, në prag të vizitës në Tiranë, ku do të takohet me shefin e politikës së jashtme të BE-së, Federica Mogherini, në kuadër të samitit të Brdo Brione.

“Kur nuk mund ta bëni këtë, ky duhet të jetë pozicioni i qartë i Evropës. Kur ky është një qëndrim i qartë për Evropën, Prishtina duhet ta respektojë. Kjo nuk është një çështje e kokëfortësisë së tyre, por e forcës dhe qartësisë së pozicionit të Evropës “, tha Vuçiq.

Në një deklaratë për shtyp, ai pret që takimi i sonte me Mogherinin do të jetë një analizë e asaj që kanë kaluar dhe çfarë është përpara.

“Shpresoj se përmes bisedimeve do të zgjidhim disa nga dilemat dhe problemet. Nëse kemi sukses, do të ishte një rezultat i madh, “tha presidenti i Serbisë.