12:11 / E Diele, 02 Shtator 2018 / indeksADMonline

Vuniqi kërkon mbështetjen e Estonisë për anëtarësim në Organizata Ndërkombëtare

Në margjina të takimeve të Forumit të Dubrovnikut dhe me qëllim të thellimit të marrëdhënieve dypalëshe dhe sigurimin e mbështetjes së gjerë për anëtarësimin e vendit në Organizatën Ndërkombëtare, në veçanti procesit të INTERPOL-it, Zëvendësministrja e Punëve të Jashtme, Rejhan Vuniqi, ka takuar homologun e saj estonez për Çështje Evropiane, z. Matti Maasikas.

Gjatë këtij takimi, të dy bashkëbiseduesit kanë vlerësuar marrëdhëniet mes dy vendeve, duke theksuar nevojën për ngritjen dhe zgjerimin e mëtejshëm të gomave.

Më tej, Zëvendësministri Vuniqi falënderoi homologun e tij për përkrahjen e deritanishme ndaj shtetit të Kosovës, duke kërkuar vazhdimin e mbështetjes edhe për procesin e liberalizimit të vizave dhe atë të integrimit evropian.

Nga ana e tij, Maasikas siguroi zëvendësministren Vuniqi se Kosova do të vazhdojë të ketë përkrahjen e Estonisë aty ku vendi i tij mund të ndihmojë.

Në fund të këtij biseda edhe zëvendësministri i estonezit është i interesuar për mirësjelljen e procesit të dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, duke kërkuar që zgjidhja që do të arrihej të jetë stabilizuese për rajonin./Indeksonline/