16:24 / E Premte, 11 Maj 2018 / indeksADMonline

VW ka porositur bateri të makinave elektrike me vlerë 48 miliardë $

Volkswagen Group ka siguruar kontratat e blerjes së baterive me vlerë 40 miliardë euro për gamën e ardhshme të automjeteve elektrike.

‘Fortune’ raporton se këto kontrata pothuajse përputhen me gjithë vlerën e tregut të Tesla, transmeton IndeksOnline.

Megjithëse Tesla ka gëzuar një avantazh të rëndësishëm në garën drejt elektrizimit, gjigandët e makinave si VW Group dhe Daimler po krijojnë konkurrencë falë emrit të madh që kanë.

Në të vërtetë, VW prodhon më shumë automjete në katër ditë se sa Tesla në një vit dhe kompania planifikon të shesë deri në 3 milionë automjete elektrike deri në vitin 2025.

Modeli i parë në të ardhmen elektrike të Grupit Vë do të jetë Audi e-tron SUV, i vendosur për të arritur në linjën e prodhimit në gusht. /IndeksOnline/

Temat: