22:27 / E Shtunë, 18 Dhjetor 2021 / C E

Xavi: Gavi është i paçmuar për një trajner

Xavi Hernandez , trajneri i Barçës , e mbylli me shije të hidhur ndeshjen ndaj Elches në Camp Nou. Trajneri culé nuk e fshehu lumturinë e tij për shtimin e një fitoreje balsamike, por u pendua që nuk e mbylli më parë fitoren dhe lejoi golin e barazimit të mysafirëve kur e kishin nën kontroll ndeshjen. Në përfundim të duelit, Xavi analizoi paraqitjen e mirë të skuadrës në pjesën e parë dhe gjithashtu donte t’u dërgonte një mesazh lojtarëve të tij.

Në situatën në të cilën ndodhemi kemi tre pikë të arta. Kemi bërë një pjesë të parë të shkëlqyer dhe deri në golin e Elches kemi qenë shumë mirë. Kemi mundur të shënojmë shumë gola dhe kemi qenë superiorë. Linja mbrojtëse ishte gjithashtu shumë mirë, por na mungon pak aftësia.Duhej të ishim të vëmendshëm ndaj tranzicioneve në mënyrë që Elche të mos vraponte dhe ne nuk kishim nevojë kur mundëm. Ata shënuan dy gola në dy ose tre minuta. Ka gjëra pozitive dhe janë tre pikë fantastike për ne”, tha Xavi , i cili u thellua në analizën e ndeshjes.

Shpresoj se do të jetë një pikë kthese. Ne e kemi komplikuar veten. Ata kanë mbijetuar për shkak të gabimeve tona dhe kjo nuk mund të jetë. Ne duhet të mësojmë dhe të kemi më shumë punë dhe përgjegjësi. Nuk e imagjinoja të mos fitojmë ndeshjen, sepse meritojmë shumë, më shumë. Kemi kuptuar se si të gjenerojmë epërsi. Luajtëm shumë mirë deri në 2-1“, shtoi trajneri culé, i cili dha fjalë të mëdha për Gavi , më i miri i Barçës kundër Elches .
Loja e tij ka qenë spektakolare. Ai nuk duket të jetë 17 vjeç. Të kesh Gavi është një shfaqje. Se si ai konkurron në moshën 17 është spektakolare. Gavi është emocionues, është i paçmuar për një trajner. Por jo vetëm ai, ata të gjithë kanë shumë personalitet.Nico, Araujo, Eric, Abde…Është një brez spektakolar futbollistësh.Vetë Riqui kur del po ashtu.Kam luajtur këtu kur isha 18 vjeç dhe kisha frikë, por ata tifozët janë me ne dhe ata janë e ardhmja e klubit, “tha Xavi.