07:36 / E Hënë, 30 Prill 2018 / indeksADMonline

Xhakuzi apo uji i nxehtë efektiv për sëmundjet e zemrës

Gratë obeze të cilat kanë vuajnë nga sindroma ovariane mund të përmirësojnë shëndetin e tyre duke zbutur dhimbjet në një vaskë me ujë të nxehtë.

Kështu raporton një studim i fundit nga Universiteti i Oregonit, ndërsa theksohet se një pushim në ujë në një xhakuzi, është në një masë efektive për të parandaluar po ashtu dhe sëmundjet me zemrën.

Sindromi ovarian, i cili prek një në 10 gra nën 45 vjeç dhe është më i zakonshëm në gratë e trasha, mund të marrë një taksë në zemër, duke rritur rreziqet e diabetit dhe inflamacion të rrezikshëm.

Megjithatë, ky hulumtim i fundit thekson se banjot me ujë të nxehtë mund të veprojnë si një antidot për atë inflamacion.

Temat: