18:39 / E Premte, 03 Prill 2020

Ylli amerikan i muzikës ndërron jetë në moshën 81-vjeçare

Bill Withers, ka vdekur nga komplikimet në zemër të moshës 81 vjeç, tha familja e tij.

Këngëtarja vdiq të hënën në Los Angeles, njoftuan familja.

I njohur për vokalin e tij të butë baritone, ai shkroi disa nga këngët më të njohura të viteve ’70, duke përfshirë Just The Two Of Us, Dayly Lovely and Use Me.

Edhe pse ai ndaloi regjistrimin e këngëve në 1985, këngët e tij mbetën një ndikim i madh në R&B dhe hip-hop.

Ndërsa super hiti i tij ‘Lean On Me’ kohët e fundit është realizuar në versione të ndryshme gjatë  pandeminë së koronavirus, me shumë njerëz që postojnë versionet e tyre për të mbështetur punonjësit e shëndetit./Indeksonline/