08:43 / E Enjte, 12 Shtator 2019

Zakonet e gjumit që mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë

Gjatë natës trupi liron kalori dhe sasia e saj është pothuajse e barabartë me sasinë e energjisë që shpenzoni për një orë.

Ekspertët  pretendojnë se gjumi cilësor mund të kontribuojë në humbjen e peshës, ashtu si ushtrimet fizike, transmeton Indeksonline.

Nëse doni ta bëni atë të funksionojë, është e rëndësishme t’i përmbahen zakoneve të caktuara që mund të rritin metabolizmin tuaj në gjumë.

1. Ftohtë

2. Lëng rrushi

3. Shkoni me orar në shtrat dhe zgjohuni në të njëjtën kohë

4. Fshihni pajisjet tuaja gjatë natës

5. Keni një meze të lehtë proteinike

6. Bëni trajnim rezistence

7. Pini çaj bimor