13:41 / E Mërkurë, 29 Janar 2020

Zbulohet shkaku, që çoi helikopterin ku ndodhej Bryanti të aksidentohej

Helikopteri i Kobe Bryantit nuk kishte një sistem paralajmërimi të terrenit që mund t’i kishte thënë pilotit se po binte drejt kodrës, tha të martën një zyrtar i Bordit të Sigurisë së Transportit. Jennifer Homendy konfirmoi se helikopteri s’ishte i pajisur me veçorinë e sigurisë.

Ajo tha se NTSB-ja kishte rekomanduar që të gjithë blerësit që transportonin gjashtë ose më shumë pasagjerë ta kishin sistemin. Por Administrata Federale e Aviacionit “dështoi të vepronte” tha ajo dhe pajisja nuk ishte pra një kërkesë ligjore.

FAA-ja vuri në dukje se sistemi i alarmit të terrenit është i detyrueshëm në operacionet e ambulancës ajrore të helikopterëve, raporton “LA Times”. “Sikorsky S-76” ishte vetëm 20-30 metra poshtë majës së kodrës kur u rrëzua me “kodra më të larta që e rrethonin”.

Ajo gjithashtu nuk ishte e pajisur me një regjistrues të të dhënave të fluturimit ose një regjistrues zëri në kabinë. Hetuesi NTSB Bill English tha: “Ndikimi kryesor ishte rreth 20 deri në 30 metra larg nga ajo kodër e vogël, por kishte kodra të tjera më të larta që e rrethonin … është në një kanion me kodra të vogla brenda tij”. Homendy tha të martën: ‘Kështu që ne e dimë se kjo ishte një përplasje e lartë e ndikimit të energjisë dhe helikopteri ishte në një breg të majtë në zbritje’.

Momentet e fundit të fluturimit tregojnë që avionari veteran, Ara Zobayan ka të ngjarë të çorientohet ndërsa përpiqej të shmangte mjegullën e rëndë të Kalifornisë përpara se të shkonte në një pikiatë fatale, besojnë ekspertët. Pamjet e sigurisë të marra në shtëpitë e afërta kapën tingujt e helikopterit të ulët fluturues përpara një përplasjeje me zë të lartë dhe më pas heshtja. Një pronare e shtëpisë, Ronna Leavitt, i tha ABC7 se zanati bëri një kthesë U para goditjes dhe videoklipi i saj tregon një afat kohor prej 9.45 të mëngjesit, kur ndodhi përplasja.

Klipi i saj audio prej 43 sekondash, i cili u regjistrua në një pajisje Nest dhe të cilin ajo e ka siguruar për hetuesit e përplasjeve, përfundon me një goditje, ndërsa zbret helikopteri. Shkaku i përplasjes mund të zgjasë deri në 18 muaj për të përcaktuar si zhduket mbeturinat nga kodra e Calabasas dhe provat janë hequr, por raporti i parë i përplasjes pritet në 10 ditë. Pamjet e dronit të publikuara dje nga hetuesit tregojnë shtrirjen e mbeturinave në vendin e përplasjes, me mbeturinat e shpërndara nëpër kodër. Zobayan, 50 vjeç, ishte një pilot pilot për pronarin e avionit, Island Express Helicopters. Kompania tha se piloti kishte më shumë se 10 vjet përvojë, transmeton IndeksOnline.

Ai gjithashtu ishte një instruktor fluturimi që kishte më shumë se 8,000 orë kohë fluturimi dhe kishte fluturuar Bryant dhe të famshëm të tjerë disa herë më parë. Zobayan ishte vlerësuar me instrumente, që do të thotë se ai ishte i kualifikuar të fluturonte në mjegull. Por edhe pilotët me përvojë mund të kenë vetëm disa sekonda për të vepruar kur janë verbuar nga moti, tha një ekspert ndërsa hetuesit filluan të pastrojnë mbeturinat për të dhëna për përplasjen e mëngjesit të së Dielës.

Randy Waldman, një instruktor fluturimi me helikopter i cili jeton në Los Angeles, tha se të dhënat për përcjelljen e radarit që ai kishte parë e çojnë atë të besojë se piloti u hutua në mjegull dhe shkoi në një pikiatë fatale. Shpejtësia e avionit ‘do të thotë që ai ishte plotësisht jashtë kontrollit dhe në një zhytje,’ tha Waldman. ‘Sapo të çorientohen shqisat e trupit tuaj ju them plotësisht diçka të gabuar. Ju nuk e keni idenë se cila rrugë është lart ose poshtë, ‘tha ai. “Nëse jeni duke fluturuar vizualisht, nëse kapeni në një situatë kur nuk mund të shihni xhamin e xhamit, jetëgjatësia e pilotit dhe avionit është ndoshta 10, 15 sekonda”, tha Waldman.

Disa ekspertë shtruan pyetje nëse helikopteri duhej të ishte duke fluturuar. Helikopteri i Bryant u largua nga Santa Ana në Orange County, në jug të Los Anxheles, menjëherë pas orës 9 të së dielës, një kohë kur kushtet nuk ishin të përshtatshme për të fluturuar, sipas Departamentit të Policisë në Los Angeles./Indeksonline