12:41 / E Premte, 07 Dhjetor 2018

Zbulohet vaksina e parë në botë që shpëton bletët

Shkencëtarët kanë zbuluar vaksinën e parë për insektet dhe shpresojnë se mund të ndihmojë në shpëtimin e bletëve.

I quajtur ‘PrimeBEE’, është projektuar për të mbrojtur bletët nga një sëmundje bakteriale që ka përfshirë kolonitë e tyre,shkruan ‘Daily Mail’, transmeton Indeksonline.

Vaksina, e cila është ende në zhvillim, është novatore pasi sistemet imunologjike të insekteve nuk përmbajnë antitrupa,prandaj vaksinat tradicionale nuk funksionojnë.

“Tani kemi zbuluar mekanizmin për tëtreguar se ju në fakt mund t’i vaksinoni”, tha Freitak./Indeksonline/